Úprava vody

Co pro nás může voda udělat?

Čistá voda je nezbytná, je víc než pouhou podporou života. Zlepšuje naše zdraví, kondici a náš vzhled.

Voda se podílí na transportu vitamínů, výživy a kyslíku do buněk, tkání a orgánů, zvlhčuje oči a tělní dutiny, reguluje tělesnou teplotu, pomáhá kontrolovat krevní tlak. Udržuje objem krve, což udržuje Vaši energii, zlepšuje koncentraci a čas reakce, umožňuje lékům učinkovat rychleji a efiktivněji a redukuje riziko vzniku nemocí od nachlazení po rakovinu.

A čistá voda vám dokonce může pomoci zhubnout a zlepšit váš vzhled, protože její dostatek způsobí, že budete mít méně hlad, budete mít více energie při cvičení, lépe budete spalovat tuky a lepší hydratace učiní Vaši pokožku hladší a jemnější

Špatná voda obsahuje mnoho škodlivých látek jako jsou volné částice z různých naplavenin, organické a anorganické chemikálie, ale také mikroorganizmy – bakterie, viry a prvoci.

Špatná voda mnohdy vzniká nedokonalou úpravou ve vodárnách nebo také v důsledku nedokonalosti a často i zastaralosti vodovodního potrubí, které vodu přivádí do našich domácností.

Špatná voda je převážně kontaminována olovem z olověných trubek, mikrobiologickým znečištěním z potrubí a nádrží, částicemi koroze, vinyl chloridem z PVC trubek, chlorem a jeho sloučeninami vznikajícími při chlorování vody, pesticidy a průmyslovým znečištěním.

Špatná voda bezpochyby negativně ovlivňuje náš zdravotní stav. Mnoho kontaminantů je buď podezřelých z karcinogenity nebo jim je tato vlastnost prokázána. Jiné mají jinak toxické účinky a nebo minimálně přetěžují náš organizmus, čímž oslabují naši imunitu. Pití špatné vody prokazatelně zvyšuje riziko výskytu různých chorob, které zhoršují kvalitu i délku našeho života.

Zdroje pitné vody:

Voda z vodovodu je problematická hlavně pro obrovské množství chlóru a látek při chlorování vznikajících. Často však také obsahuje i mnoho dalších kontaminantů, které se do ní dostaly z veřejných vodovodů.

Balená voda může být zdrojem kvalitní pitné vody, avšak ne každá balená voda je skutečně kvalitní. V nepřeberném množství značek bývá těžké se orientovat a nevýhodou je také značná finanční náročnost balené vody. Následný vznik ohromného množství odpadu z PET lahví je přímo ukázkou neekologického chování. Balená voda bývá také často skladována v rozporu s doporučeními výrobce, což způsobuje změnu složení a kvality této vody. To jsou fakta, díky nimž musíme kvalitu balené vody označit jako nejistou.

Watercoolery jsou často využívány ve firmách a domácnostech jako levnější zdroj balené vody. Tato zařízení však bývají problematická zejména z hlediska mikrobiologického znečištění. Státní zdravotní ústav vydal v roce 2004 doporučení, že zařízení má být sanitarizováno alespoň 1x za 3 měsíce a barel s vodou by měl být spotřebován do 3 dnů od nasazení. Pokud tomu tak není, je kvalita vody z watercooleru často horší než z vodovodu.

Filtrovaná voda je nejlepším řešením pro domácí úpravu vody, existuje však mnoho různých filtračních zařízení z nichž některá jsou velmi úzce specializovaná a některá dokáží z vody odstranit nejen kontaminanty, ale i minerály a stopové prvky pro člověka důležité. Je proto třeba dobře zvolit, jaký systém je pro Vás nejvhodnější.

Jaké jsou možnosti úpravy?

Převaření vody zneškodní bakterie a viry, avšak rozhodně vodu nezbaví organických látek ani volných částic a je to úprava poměrně nepohodlná.

Zpětná (reverzní) osmóza zbaví vodu volných částic a mnoha anorganických sloučenin a cyst prvoků. Vyžaduje však vysoký tlak vody, je neefektivní (z 8l vody získáte cca 1l filtrátu) a je neefektivní i proti bakteriím. Reverzní osmóza zbaví vodu minerálů a tato voda není vhodná jako pitná voda. Informace můžete získat třeba zde

Granulovaný aktivní uhlík odstraňuje chlor, zlepšuje chuť, vůni a barvu a zbaví vodu cyst prvoků. Je však neefektivní proti mnoha anorganickým sloučeninám, vznik kanálků snižuje efektivitu, dochází k namnožení bakterií ve filtru a často postrádá jakoukoli kontrolu nasycenosti filtru.

Stlačený aktivovaný uhlíkový blok efektivně odstraňuje chlor, THM, mnoho organických sloučenin a je velmi účinný na volné částice. Neefektivní je proti mnoha anorganickým sloučeninám, bakteriím a virům.

Ultrafialová lampa zneškodní bakterie a viry, avšak rozhodně nezbaví vodu anorganických látek ani volných částic.

 

Jak je z výše uvedeného patrné, nejlepší výsledků je dosaženo stlačeným aktivovaným uhlíkovým blokem a ultrafialovou lampou. ESpring má kombinaci právě těchto technologií. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

revoluční úprava vody