Úprava vody

  1. Co pro nás může voda udělat?
  2. Zdroje pitné vody

Co pro nás může voda udělat?

Čistá voda je nezbytná, je víc než pouhou podporou života. Zlepšuje naše zdraví, kondici a náš vzhled.

Voda se podílí na transportu vitamínů, výživy a kyslíku do buněk, tkání a orgánů, zvlhčuje oči a tělní dutiny, reguluje tělesnou teplotu, pomáhá kontrolovat krevní tlak. Udržuje objem krve, což udržuje Vaši energii, zlepšuje koncentraci a čas reakce, umožňuje lékům učinkovat rychleji a efiktivněji a redukuje riziko vzniku nemocí od nachlazení po rakovinu.

A čistá voda vám dokonce může pomoci zhubnout a zlepšit váš vzhled, protože její dostatek způsobí, že budete mít méně hlad, budete mít více energie při cvičení, lépe budete spalovat tuky a lepší hydratace učiní Vaši pokožku hladší a jemnější.

Špatná voda obsahuje mnoho škodlivých látek jako jsou volné částice z různých naplavenin, organické a anorganické chemikálie, ale také mikroorganizmy – bakterie, viry a prvoci. Špatná voda mnohdy vzniká nedokonalou úpravou ve vodárnách nebo také v důsledku nedokonalosti a často i zastaralosti vodovodního potrubí, které vodu přivádí do našich domácností. Špatná voda je převážně kontaminována olovem z olověných trubek, mikrobiologickým znečištěním z potrubí a nádrží, částicemi koroze, vinyl chloridem z PVC trubek, chlorem a jeho sloučeninami vznikajícími při chlorování vody, pesticidy a průmyslovým znečištěním. Špatná voda bezpochyby negativně ovlivňuje náš zdravotní stav. Mnoho kontaminantů je buď podezřelých z karcinogenity nebo jim je tato vlastnost prokázána. Jiné mají jinak toxické účinky a nebo minimálně přetěžují náš organizmus, čímž oslabují naši imunitu. Pití špatné vody prokazatelně zvyšuje riziko výskytu různých chorob, které zhoršují kvalitu i délku našeho života.

Zdroje pitné vody

  • Voda z vodovodu je problematická hlavně pro obrovské množství chlóru a látek při chlorování vznikajících. Často však také obsahuje i mnoho dalších kontaminantů, které se do ní dostaly z veřejných vodovodů.
  • Balená voda může být zdrojem kvalitní pitné vody, avšak ne každá balená voda je skutečně kvalitní. V nepřeberném množství značek bývá těžké se orientovat a nevýhodou je také značná finanční náročnost balené vody. Následný vznik ohromného množství odpadu z PET lahví je přímo ukázkou neekologického chování. Balená voda bývá také často skladována v rozporu s doporučeními výrobce, což způsobuje změnu složení a kvality této vody. To jsou fakta, díky nimž musíme kvalitu balené vody označit jako nejistou.
  • Watercoolery jsou často využívány ve firmách a domácnostech jako levnější zdroj balené vody. Tato zařízení však bývají problematická zejména z hlediska mikrobiologického znečištění. Státní zdravotní ústav vydal v roce 2004 doporučení, že zařízení má být sanitarizováno alespoň 1x za 3 měsíce a barel s vodou by měl být spotřebován do 3 dnů od nasazení. Pokud tomu tak není, je kvalita vody z watercooleru často horší než z vodovodu.
  • Filtrovaná voda je nejlepším řešením pro domácí úpravu vody, existuje však mnoho různých filtračních zařízení z nichž některá jsou velmi úzce specializovaná a některá dokáží z vody odstranit nejen kontaminanty, ale i minerály a stopové prvky pro člověka důležité. Je proto třeba dobře zvolit, jaký systém je pro Vás nejvhodnější. Jaké jsou možnosti úpravy?
  • Převaření vody zneškodní bakterie a viry, avšak rozhodně vodu nezbaví organických látek ani volných částic a je to úprava poměrně nepohodlná.
  • Zpětná (reverzní) osmóza zbaví vodu volných částic a mnoha anorganických sloučenin a cyst prvoků. Vyžaduje však vysoký tlak vody, je neefektivní (z 8l vody získáte cca 1l filtrátu) a je neefektivní i proti bakteriím. Reverzní osmóza zbaví vodu minerálů a tato voda není vhodná jako pitná voda. Informace můžete získat třeba zde. Granulovaný aktivní uhlík odstraňuje chlor, zlepšuje chuť, vůni a barvu a zbaví vodu cyst prvoků. Je však neefektivní proti mnoha anorganickým sloučeninám, vznik kanálků snižuje efektivitu, dochází k namnožení bakterií ve filtru a často postrádá jakoukoli kontrolu nasycenosti filtru.
  • Stlačený aktivovaný uhlíkový blok efektivně odstraňuje chlor, THM, mnoho organických sloučenin a je velmi účinný na volné částice. Neefektivní je proti mnoha anorganickým sloučeninám, bakteriím a virům.
  • Ultrafialová lampa zneškodní bakterie a viry, avšak rozhodně nezbaví vodu anorganických látek ani volných částic.

Jak je z výše uvedeného patrné, nejlepší výsledků je dosaženo stlačeným aktivovaným uhlíkovým blokem a ultrafialovou lampou. ESpring má kombinaci právě těchto technologií.


© 2024. All rights reserved.

Powered by Hydejack v9.1.6